Výběr kamery

Výběr kamery

Jak vybrat kameru

Výběr kamery

Základním konstrukčním prvkem kamery je snímací čip.

V kamerách pro bezpečnostní systémy se používají snímací čipy CMOS a CCD. Čpy CMOS jsou levnější a v minulosti platilo, že disponují výrazně horší citlivostí a většinou i menším rozlišením. Tenhle nedostatek čipů CMOS se intenzivním vývojem snížil na minimum. V součastnosti čip CMOS dozrál a stal se plnohodnotným konkurentem CCD.

Základní otázka je, zda kameru barevnou nebo černobílou?

Jedinou nevýhodou barevných kamer je menší citlivost, která se neustálým vývojem přibližuje citlivosti černobílých kamer. Z tohoto důvodu se již čenobílé kamery téměř nevyrábí a v systémech CCTV se využívají minimálně.

Prvním předpokladem je určení typu kamer zda vnitřní nebo venkovní.

Dále je nutné určit mají-li být kamery skryté, nenápadné (malé rozměry) nebo naopak výrazné (odstrašující efekt).

Důležitým faktorem jsou světelné podmínky ve kterých budou kamery pracovat - běžné světelné podmínky, kdy lze použít kamery se standardní citlivostí, špatné osvětlení (šero, pouliční osvětlení), kdy se používají kamery ultracitlivé nebo den/noc popř. úplná tma, kdy se použijí kamery s IR přisvícením nebo přídavné osvětlení a v neposlední řadě rozlišení kamer.

Pro výběr vhodného objektivu je důležitý údaj o sledovaném prostoru (vzdálenost snímaného objektu od kamery a požadovaná šířka záběru), případně nutnost použití proměnného ohniska - zoomu.

Dále jsou kamery statické (pevné) nebo pohyblivé (s možností natáčení) a umístění (stěna, strop, podhled ....).

Hlavní parametry kamer

ROZLIŠENÍ

- základní parametr, udávající rozlišení snímacího čipu kamery (počtu bodů, které je schopen zobrazit). Udává se zpravidla v TV řádcích.
standardní rozlišení

- je u č/b kamer cca 420TVř - 710 TVř, u barevných kamer cca 380TVř - 700 TVř Kamery se standardním rozlišením (420 TVř) se používají většinou tam, kde není potřeba snímat detaily (například je snímán celkový přehled) a neuvažujeme o dalším náročnějším zpracování signálu. Kamery s rozlišením nižším jak 420 TVř jsou z pohledu kvality poskytovaného obrazu nepoužitelné. Kamery s rozlišením pod 420 TVř, nejčastěji s 380TVř se vyskytují v různých sadách v supermarketech a lze je také pořídit v různých e-shopech za velmi nízké ceny.

Kamery s rozlišením 380 TVř se také využívají v "bezdrátových" sadách (bezdrátová kamera + přijímač obrazu). Tyto sady lze doporučit pouze do nenáročných aplikací, kde není požadavek na rozpoznání objektu (osoby). Pokud je třeba v systému CCTV použít "bezdrátovou" kameru, lze pouze ve vyjimečných případech doporučit speciální sady pro přenos videosignálu, pracující v pásmech 2,4 GHz a 5GHz. K těmto sadám lze připojit jakoukoliv analogovou kameru a videosignál přenášet až na několik km (dle použité antény a místních podmínek).

vysoké rozlišení (HIRES)
- je u č/b kamer 570 až 710 TV řádků, u barevných kamer je 550 až 700 TV řádků. Kamery s vysokým rozlišením se využívají tam, kde jsou vysoké nároky na kvalitu obrazu (snímání detailů, obličejů atd.) a předpokládá se jeho další zpracování. Při volbě rozlišení kamery nelze opomenout skutečnost, že rozlišení, které nakonec uvidíte na zobrazovacím monitoru bude dáno nejslabším článkem zobrazovacího zařízení, proto by i následující zařízení v TV okruhu měla mít rozlišení odpovídající kameře.

ultravysoké rozlišení (IP kamery)
- u speciálních IP barevných kamer - 1,3 až 6MPx. IP kamery mají však hodně negativních vlastností, které je degradují pro použití v systémech se zvýšeným nárokem na bezpečnost i kvalitu.

HD-SDI

Jedná se o nový systém zpracování a přenosu video signálu ve vysokém rozlišení rovnající se opravdové studiové kvalitě pomocí standardu SDI. Tento standard pro přenos digitálního signálu byl vyvinut pro dosažení vysoké kvality s přenosem po vyhrazeném zabezpečeném vedení se zajištěním jednoduchého a finančně méně nákladného přechodu z analogového systému.

Kamery HD-SDI dosahují studiovou kvalitu obrazu, bez velkých nároků na přenosové trasy (kamera-DVR)

Všechny SDI standardy jsou pro přenos širokoúhlého obrazu "Widecreen" v poměru stran 16:9. Rozlišení obrazu je 1024 × 576, 1280 × 720 a 1920 × 1080.

Standard HD-SDI je výhodnou alternativou k problematickým IP kamerám, které neposkytují zabezpečení systému a kvalitu obrazu jako HD-SDI systémy

CITLIVOST

- udává, za jakých minimálních světelných podmínek je čip kamery schopen snímat obraz. Udává se v jednotkách Lux, při definované světelnosti objektivu.

standardní citlivost
- u č/b kamer je typicky 0,1 Lux, u barevných okolo 1 Lux. Vyhovuje pro běžné aplikace za denního světla, nebo umělého osvětlení dostatečné intenzity (obchody, výrobní haly, sklady, kanceláře atd).

vysoká citlivost (ultracitlivé kamery), LOW LUX
- u č/b kamer dosahuje hodnoty až 0,001 Lux , u barevných cca 0,1 Lux. Tyto kamery vyhovují pro snímání za šera, v noci za umělého pouličního osvětlení, za měsíčního svitu atd. Z uvedeného porovnání je patrné, že č/b kamery mají o řád vyšší citlivost a jsou vhodnější pro snímání ve špatných světelných podmínkách.

kamery DEN/NOC
- spojují výhody č/b a barevných kamer. Snímací čip pracuje za dostatečných světelných podmínek (den) v barevném režimu. Při poklesu osvětlení pod určitou úroveň (okolo 1 Lux) kamera přepne do č/b režimu a pracuje jako č/b ultracitlivá kamera (s citlivostí až 0,00001 Lux) (noc). Při zvýšení intenzity osvětlení (ráno) přepne zpět do barevného režimu. Tyto kamery se používají hlavně pro nepřetržité sledování venkovních prostor (např. městské kamerové systémy atd.) V černobílém režimu navíc umožňuje IR přisvícení, jehož použití je u barevné kamery velmi problematické.
IR přisvícení

- snímání kamer za extrémně slabého osvětlení se řeší též infračerveným přisvícením kamery. Zpravidla jsou IR diody integrovány do pouzdra kamery a automaticky se spínají po setmění. Takto vybavené kamery mají citlivost 0 Lux (jsou schopné snímat i za naprosté tmy) avšak dosah kamery je omezen dosvitem IR diod , který je podle typu kamery od 3 do 60m. S IR přisvícením se vyrábí kamery č/b i barevné s tím, že za tmy může být vlivem IR osvětlení podání barev zkreslené. Přídavným IR přisvícením lze doplnit i další kamery. Tyto reflektory mohou být buť s IR LED nebo halogenové reflektory s IR filtrem, které mají sice delší dosvit, ale mnohonásobně vyšší spotřebu a menší životnost.. Některé kamery nejsou citlivé na IR přisvícení (většina ultracitlivých kamer), proto je vhodné konzultovat s našimi techniky použité typy kamer.