IP technologie

Popis a základy IP kamer a jejich připojení

IP kamerové systémy představení

Naše společnost DDQ CZ dodává kamerové systémy renomovaných značek. Navrhneme Vám řešení na míru, dle Vašich požadavků.
V současné době, často zmítané sociálním i pracovním zločinem, představuje IP kamerový systém účinnou pomoc nejen při střežení majetku, ale i v pracovních procesech. V jednom momentě sleduje IP kamerový systém vše, co je třeba zabezpečit, a v druhém monitoruje průběh pracovních procesů. Pokud to převedeme do běžné praxe, je tím myšleno zabezpečení rodinných bytů, domů, chat nebo obchodů, průmyslových areálů a zároveň i monitorování pracovních linek, chybovost výrobních strojů, sledování městské hromadné dopravy atd. S využitím se můžeme setkat již téměř všude.
Proč IP kamerový systém a jaké výhody má tento systém proti analogovému kamerovému systému? Pár bodů tady uvádíme.

- Rozlišení obrazu
- Digitální zpracování obrazu
- Napájení po Ethernetu
- Audio
- Integrované vstupy a výstupy, funkce PTZ
- Zabezpečený přenos
- Záznam

Možnosti využití IP kamerových systémů již zdaleka nespočívají pouze v zabezpečení. Jaké jsou tedy nejčastější možnosti využití?

Popis IP kamery

IP kamera se skládá z několika zařízení, která jsou umístěna v jednom společném krytu.

Nejprve senzor s optikou snímá obraz, který ho převádí na videosignál. Tento signál se přenáší plochým kabelem na první část zařízení, kde je převeden do digitální podoby. Aby bylo možné obrázek (video) shlédnout například za pomocí internetového prohlížeče, je v další části IP kamery také webový server, který mu data v požadovaném formátu předá.

Nejdůležitější je odpovědět si zprvu na zdánlivě snadné otázky - k čemu přesně chci IP kameru použít, jaký očekávám výsledek a jaké jsou moje možnosti, ať už ve smyslu možného umístění kamery nebo finanční.

Rozlišení obrazu

Jedním z klíčových parametrů a výhodou IP kamer je jejich rozlišení. Dnešní běžné rozlišení IP kamer je Full HD (1920x1080 bodů, 2 Mpix) nebo 1,3 Mpix (1280x1024), ale relativně rozšířené jsou kamery s rozlišením až do asi 5 megapixelů. Čím větší rozlišení, tím většinou lépe, ale je třeba myslet i na šířku sledované scény a na to, že vyšší rozlišení bývá na úkor citlivosti v nočním režimu.

Citlivost

Citlivost snímače kamery v kombinaci s objektivem určuje, jak dobře vidí kamera za zhoršených světelných podmínek. Kamery typu den/noc většinou uvádí dva parametry citlivosti - v denním (barevném) a nočním (černobílém) provedení. Požadavky na citlivost se odvíjí podle sledované scény, ale lze říci, že rozumná citlivost dnešních kamer je na úrovni desetin až tisícín luxu. Čím menší hodnota, tím vyšší citlivost a tedy tím lepší výkon v noci.

Objektiv

Výsledný úhel záběru je daný především ohniskovou vzdáleností použitého objektivu. Základní kamery mají objektiv s fixním ohniskem (nelze nijak měnit) a tedy úhlem záběru, pokročilejší modely pak obsahujé objektiv varifokální, který umožnuje změnu úhlu záběru v rozsahu daném ohniskovými vzdálenostmi objektivu, a to buď ručně při instalaci nebo vzdáleně. Volba konkrétního objektivu záleží na požadavcích sledování a nedá se příliš generalizovat, ale většina základních instalací vystačí s objektivem z rozsahu cca 3 až 12 mm. Čím nižší hodnota ohniskové vzdálenosti, tím širší výsledný úhel a naopak. Potřebný objektiv lze předem spočítat, případně se obraťte na zkušenou instalační firmu z oboru.

ONVIF

Již několik let se v praxi prosazuje protokol ONVIF, který zajišťuje základní kompatilitu mezi IP zařízeními od různých výrobců. Dbejte na to, aby Vaše IP kamery i záznamová zařízení podporovaly tento standard, jen tak si ponecháte otevřená dvířka do budoucnosti a nevytvoříte uzavřený systém.

Napájení

U IP kamer se dnes setkáme až na výjimky pouze s napájením po datovém kabelu. Tato technologie se označuje PoE (Power Over Ethernet, napájení po Ethernetu) a v praxi se využívají dvě normy - starší a slabší IEEE802.3af a novější a výkonnější IEEE802.3at (zpětně kompatibilní se starším standardem). Tato technologie umožňuje přenos dat i napájení jedním kabelem až na vzdálenost cca 100 m, při použití extenderů až na vzdálenost stovek metrů s možností řetězení kamer za sebou. Šetří materiál i čas nutný pro instalaci a umožňuje snadné napájení systému pro případ výpadku napájení pomocí UPS.

Umístění a druhy kamer podle typu.

V dnešní praxi můžete volit z nepřeberného množství možných instalací kamer - na zeď, pod strop, do podhledu ve stropě a mnoho dalších. Nejprve si tedy rozmyslete, kde kameru umístíte s ohledem na sledovanou scénu a jednoduchost přivedení kabeláže.

 

Bullet – kompaktní kamera

Převážně venkovní kamery s možností IR přísvitu, vhodné na denní i noční ostrahu vjezdu a těsného okolí domu. Mnoho variant od základních, až po velmi profesionální modely. V současné době nejoblíbenější provedení IP kamer.

 

Dome

Vnitřní i venkovní provedení s možností IR přísvitu, můžete ji namontovat pod strop, v některých případech částečně zapustit do podhledu. Je proto vhodná zejména k diskrétnímu sledování v interiérech.

 

Cube

Minimalistická kamera pro základní použití obvykle v interiéru a s možností wifi, vhodná pro nenápadné sledování do domácnosti nebo kanceláře.

 

Box

Jedná se o profesionální kamery s možností výměny objektivu, vhodné pro náročnější využití v provozech, např. ke sledování kvality na výrobních linkách nebo při sledování dopravy. V náročnějším vnitřním prostředí nebo při venkovním použití je třeba tyto kamery umístit do vhodného externího krytu. Tyto kamery většinou bývají vlajkovými loděmi výrobců a jsou proto nabity nejnovějšími funkcemi.

 

Rybí oko

Ultraširoký záběr na pokrytí celého prostoru, vhodná pro nejnáročnější použití např. ve výrobních halách, skladech, prodejnách a podobně. Jedna kamera dokáže pokrýt menší obchod s dostatkem detailu, poskytuje přehled bez slepých míst. Fish Eye kamery bezesporu patří mezi současné technologické trendy. Příklady fish-eye kamer

 

Návod k instalaci IP setu