CCTV technologie

CCTV technologie

Základním konstrukčním prvkem bezpečnostní kamery je snímací čip. V CCTV kamerách pro kamerové bezpečnostní systémy se používají snímací čipy CMOS a CCD. Čipy CMOS jsou levnější, ale mají horší parametry - výrazně horší citlivost a většinou i menší rozlišení. Proto v naší nabídce bezepčnostních kamer najdete hlavně kamery s kvalitnějšími čipy CCD. U IP kamer s ultravysokým rozlišením řádu MPix se naopak používají speciální CMOS čipy.

Základní parametrem při výběru bezpečnostní kamery pro kamerový systém je otázka – barevná kamera nebo černobílá kamera? V současnosti se díky výraznému zvýšení rozlišení a světelné citlivosti barevných kamer (hlavně s funkcí den / noc) a snížení jejich cen, černobílé kamery prakticky nepoužívají. Hlavní předností černobílých bezpečnostních kamer byl jejich výrazně kvalitnější obraz za zhoršených světelných podmínek. Klasické barevné bezpečnostní kamery za zhoršených světelných podmínek mají obraz často zrnitý s velmi nízkou vypovídací hodnotou.

Dalším hlediskem pro výběr kamery pro kamerový systém je její provedení – vnitřní bezpečnostní kamera nebo venkovní bezpečnostní kamera. Je také nutné určit mají-li být kamery použité v kamerovém systému skryté a nenápadné (malé rozměry) nebo naopak výrazné (odstrašující efekt). Důležitým faktorem jsou také světelné podmínky ve kterých budou bezpečnostní kamery pracovat

– běžné světelné podmínky, kdy lze použít kamery se standardní světelnou citlivostí
- špatné osvětlení (šero, pouliční osvětlení), kdy se používají kamery ultracitlivé nebo den / noc
- úplná tma, kdy se použijí bezpečnostní kamery s IR přisvícením nebo přídavné osvětlení.

Jedním z rozhodujících faktorů při výběru bezpečnostní kamery je rozlišení kamer. Jinou kameru je nutné použít pro detailní sledování a jinou pro místo kde bude kamera sloužit jako přehledová kamera. Další otázkou je zda mají být kamery statické (pevné) nebo pohyblivé (s možností natáčení) a umístění (stěna, strop, podhled …). Při výběru kamery je také nutné rozhodnout, zda vybrat kameru osazenou objektivem z výroby(tento objektiv nelze obvykle měnit ani nastavovat), nebo tzv. BOX kameru která osazena objektivem není a je možné si objektiv vybrat přesně podle sledované scény. Pro výběr vhodného objektivu ke kameře je důležitý údaj o sledovaném prostoru (vzdálenost snímaného objektu od kamery a požadovaná šířka záběru), případně nutnost použití proměnného ohniska - zoomu.
Pro orientaci v těchto otázkách Vám pomohou následující řádky.